שלחו לנו דוא"ל 04-9969010
ייצוג בעסקאות מקרקעין

קונים דירה? האם בן הזוג של המוכר נתן את הסכמתו למכירה?

אחרי חיפושים רבים, סוף סוף מצאתם את דירת החלומות שלכם. אתם שוכרים שירותיו של עורך דין מפולפל, מנהלים משא ומתן עיקש עם המוכר ואפילו מצליחים להשיג מחיר שאפשר לומר שאתם דיי מרוצים ממנו.

מגיעים למעמד החתימה על החוזה ולכאורה המסמכים נראים תקנים, המוכר הוא הבעלים היחידי של הדירה בלשכת רישום המקרקעין או מה שנקרא בשפה העממית ב"טאבו". אתם חותמים על החוזה, משלמים את התשלום הראשון על הדירה, רושמים הערת אזהרה והעסקה מתחילה להתגלגל לה...

אבל אז, ככה פתאום, אתם מקבלים מסמך מבית משפט. מסתבר לכם שאשתו של המוכר מבקשת להורות לכם לעצור את העסקה, מאחר וגם לה יש זכויות בדירה שרכשתם ובית המשפט מוציא כנגדכם וכנגד המוכר צו זמני המורה לכם לעצור את המשך העסקה, עד אשר יתבררו טענות האישה בבית המשפט. הכסף ששולם על ידכם על חשבון הדירה כבר בוזבז על ידי המוכר, והנה אתם מוצאים את עצמכם תקועים בין שני בני זוג במהלכו של סכסוך משפחתי מפואר.

מה עשינו לא נכון? הרי המוכר רשום כבעלים היחיד של הדירה בטאבו! נכון, אבל התשובה היא שלפעמים הרישום פשוט לא מספיק. לא אחת קורה שבני זוג אשר קונים יחד דירה (כלומר, רוכשים אותה בכספים משותפים) רושמים את הדירה על שם אחד מהם בלבד, ממגוון סיבות רחב ביותר. במקרים של סכסוך בין בני הזוג או גירושין, רשאי כל אחד מבני הזוג להגיש תביעה לבית המשפט לענייני משפחה ולבקש כי יכירו בזכויותיו בנכס. אם כבר נעשתה עסקה שנוגעת לנכס המשותף, בית המשפט יורה במרבית המקרים על עיכוב העסקה, לכל הפחות עד למועד הכרעתו בסכסוך שבין הבעל והאישה וזאת נוכח הסכנה, שאחד מבני הזוג ינסה לנכס לעצמו רכוש שהוא רכוש משותף לבני הזוג.

וכך, אתם יכולים למצוא עצמכם באמצע סכסוך משפחתי שעשוי להימשך גם שנים רבות, לאחר שכבר השקעתם את כל או רוב כספי ההון העצמי שלכם.

איך נוכל להבטיח שדבר כזה לא יקרה? התשובה לשאלה הזו עוד יותר פשוטה – הסבו את תשומת ליבו של עורך הדין שלכם לכך.

כל מה שעורך הדין שלכם צריך לעשות זה פשוט לבדוק האם המוכר נשוי או האם יש לו בן/בת זוג ידועים בציבור. אם אכן המוכר נשוי או יש לו בן/בת זוג ידוע/ה בציבור, מוטב שתבקשו את הסכמתו המפורשת (והכתובה) של בן הזוג, אשר תאומת ותאושר בידי עורך דין. כל כך פשוט, אך מונע תקלות עתידיות מהסוג הזה ועוגמת נפש רבה.

שימו לב, שאם תצטרכו לקחת משכנתא כדי לממן חלק מהתמורה לדירה, הבנקים למשכנתאות ידרשו אף הם את אישור בן הזוג של המוכר בטרם יאשרו לכם לקחת משכנתא. זוהי דרישה סטנדרטית של הבנקים כיום והיא נודעה להבטיח כי הבנק לא יעמוד באמצע סכסוך משפטי שכזה ולא יידרש ליתן דין וחשבון כיצד אפשרו למוכר למשכן דירה שיש לה בעלים נוספים מבלי לקבל את הסכמתם.

חשוב להבין את העיקרון שעומד מאחורי העניין: הרי, במעמד לקיחת המשכנתא אתם עדין אינכם הבעלים הרשומים של הנכס, ולכן, אתם גם אינכם הממשכנים. אתם הלווים, אבל אינכם הממשכנים. הממשכן הוא בעל הנכס – המוכר. ולכן, אם לא תציגו לבנק למשכנתאות אישור מאת בן הזוג של המוכר, הבנק לא יאפשר לכם לקחת משכנתא, גם אם בפועל לא יתעורר שום סכסוך מול בן הזוג של המוכר.

מה צריך להכיל אישור בן הזוג? האישור צריך להכיל את פרטי הנכס הנמכר (כתובת, וגוש חלקה) וכן את הפרטים הבאים:

1. הצהרה כי החתום על המסמך הוא בן הזוג של המוכר הרשום כבעלים בטאבו.

2. הצהרה כי ידוע לו שהנכס נמכר לצד ג' ספציפי, ואת פירוט שמותיהם של הרוכשים.

3. ואישור כי אין לו התנגדות למכירת הזכויות בנכס לצד ג'; אין התנגדות למתן התחייבות לרישום משכנתא לטובת בנק למשכנתאות; ואין התנגדות לשעבוד הזכויות בנכס לטובת הבנק למשכנתאות.

לסיכום – פשוט וודאו מול עורך הדין שלכם, כי שאל אודות מצבו האישי של המוכר. וככל והמוכר נשוי או יש לו בן / בת זוג ידוע בציבור, עמדו על קבלת הסכמתם המפורשת, הכתובה ואשר תאומת בידי עורך דין טרם החתימה על ההסכם.

לייעוץ ראשוני חינם השאר פרטים

לייעוץ ראשוני התקשר
השאר פרטים
לייעוץ ראשוני ללא עלות השאר פרטים